گلستان استانی با چهار اقلیم متفاوت در شمال ايران با مساحتي بالغ بر22 هزارکیلومتر مربع و در جنوب شرقي درياي خزر واقع شده است. از شمال به جمهوري تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالي و از غرب به استان مازندران و دریای خزر محدود مي‌شود. جغرافياي طبيعي استان به نحوي است كه به سه بخش كوهستاني، دامنه‌اي و جلگه‌اي تقسيم شده و از نظر آب و هوايي داراي اقليم مديترانه‌اي و نيمه‌بياباني است. قره‌سو، اترك و گرگانرود از رودهاي پرآب استان محسوب مي‌شوند و پيگردكوه بلندترين كوه استان بوده و كوههاي شاهكوه، گلدين، زريوان و خواجه‌قنبر از ديگر كوه‌هاي استان به شمار مي‌روند. در كنار كشاورزي كه محور اصلي فعاليتهاي اقتصادي مردم اين استان است، دامداري، شيلات و صنايع تبديلي و صنايع دستي نيز از رونق خاصي برخوردار است. از محصولات عمده كشاورزي منطقه مي‌توان گندم،‌ پنبه، دانه‌هاي روغني، غلات، توتون، برنج و… را نام برد.

استان گلستان در بخش شمالی کشور واقع شده که از شمال به کشور ترکمنستان” دارای 438 کیلومتر مرز خشکی (نزدیکترین شهر حسنقلی) و 90 کیلومتر مرز آبی” از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به استان مازندران و دریای خزر محدود می شود

از 13 اقلیم شناخته شده در جهان، استان گلستان دارای 8 اقلیم معتدل مرطوب، معتدل مدیترانه ای، معتدل خشک، معتدل کوهستانی، سرد کوهستانی، خشک سرد، نیمه خشک و خشک می باشد. متوسط بارندگی سالیانه 470 میلیمتر و پتانسیل آب سطحي و زيرزميني میزان 2485 ميليون مترمکعب است، این استان از نظر ناهمواری به سه ناحیه کوهستانی ، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم می شود. از نظر توپوگرافی: 21- متر تا 3945 متر ارتفاعات کوه شاهوار، دارای منظرهای زیبا همچون کوهستانی، جلگه ای، ساحلی، بیابانی، جنگلی، مرتعی و تالاب های متعدد با قابلیت های گسترده اکوتوریستی است.

جمعیت استان گلستان براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، یک میلیون و 868 هزار و 819 نفر است که از این تعداد 995 هزار و 615 نفر شهرنشین و 871 هزار و 546 نفر روستایی و یکهزار و 658 نفر غیرساکن می‌باشند. بیشترین تراکم جمعیت در گرگان با 297.4 نفر و کمترین آن در مراوه تپه با 19 نفر در هر کیلومتر است.

پیشینه تاریخی این سرزمین به ۷ هزار سال پیش و در غار کیارام واقع در روستای (فرنگ) بخش گالیکش به دوران پارینه سنگی بر می‌گردد. پژوهش‌های تازه نشان داده‌است که منطقه ی گرگان از ۶ هزار سال پیش تمدن پیش از آریایی‌ها را در خود جای داده بوده‌است. کهن‌ترین آثار دوره ی نوسنگی ایران از غار کمربند و غار هیتو در نزدیکی بهشهر پیدا شده‌است. این آثار از آشنایی مردمان آن زمان به سفالگری، هنر بافتن، اهلی کردن جانورانی مانند بز کوهی و ساخت ابزارهای سنگی صیقلی حکایت دارد. کاوش‌های تورنگ‌تپه، در نزدیکی گرگان، نیز نشان داده‌است که این منطقه دارای روستاهای پر جمعیت، سفالگری انبوه و شبکه ی آبیاری کشاورزی بوده‌است و دیرینگی آن دست کم به اندازه ی شهر سوخته در سیستان است. نام این سرزمین در سنگ نوشته‌های هخامنشی، از جمله سنگ نوشته ی داریوش در بیستون، به صورت ورگانه و در نوشته‌های پهلوی به صورت گورکان آمده‌است.

در محدوده جغرافیایی ۵۴ درجه تا ۵۶ درجه طول شرقی و ۳۶٫۳۰ تا ۳۸٫۱۵ عرض شمالی و در بین استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی قرار دارد. گلستان با کشور ترکمنستان نیز هم جوار و دارای ۳۴۸ کیلومتر مرز خاکی و ۹۰ کیلومتر مرز آبی با این کشور است. این استان به دلیل جایگاه جغرافیایی ویژهٔ خود از آب و هوای گوناگونی برخوردار است. بخشی از رشته کوه البرز شرقی از غرب به سوی شرق استان کشیده شده که گرایش زیادی به سوی شمال شرقی دارد و رفته‌ رفته از بلندی کوه‌های آن کاسته می‌شود. شاهوار با بلندی ۳۳۲۰ متر از سطح دریا، که بلندترین قلهٔ استان است، در جنوب غربی استان جای دارد. در پایه این بلندی‌ها، به‌ ویژه در جنوب و شرق استان، کوهپایه‌هایی از رسوب‌های دانه ریز و دانه درشت دیده می‌شود که سفره‌های آب زیرزمینی فراوانی را در خود دارند و به صورت چاه و قنات از آن‌ها بهره‌برداری می‌شود. بخش زیادی از پهنهٔ استان گلستان به صورت جلگه‌است.

استان گلستان به عنوان قطب کشاورزي که در همه رشته هاي کشاورزي و دام پروري از کشت گندم و پنبه و محصولات باغي و توليد چوب گرفته تا پرورش دام و صيد ماهي و شيلات و استحصال خاويار و … حضور جدي و پيشگام دارد.
اين استان در توليد سويا با 60.3 درصد، خاويار با 56 درصد و دانه روغني كلزا با 34 درصد از توليد كشور، دارنده رتبه اول است.

این استان دارای ۱۴ شهرستان به نام‌های آزادشهر، آق قلا، گرگان، گنبدکاووس، بندرترکمن، گمیشان، رامیان، کردکوی، بندرگز، علی آباد کتول، گالیکش، کلاله، مراوه تپه و مینودشت، 27 بخش، 33 شهر، 60 دهستان و 1049 آبادی می‌باشد

استان گلستان از طریق راه آهن سراسری (راه آهن شمال) از شهر گرگان تا بندر ترکمن و از آنجا به ساری و سوادکوه و گرمسار و تهران متصل شده‌است. همه ساله به دلیل موقعیت خوب استان در مسیر مسافرین عازم به مشهد از سمت استان مازندران پذیرای هزاران گردشگر ایرانی است.استان گلستان بیش از پنج هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد.

Here is Golestan, Capital of Iran Ecotourism

آثار ثبتی گلستان در فهرست جهانی یونسکو

استان گلستان دارای چهار اثر ثبتی در فهرست آثار ثبت جهانی یونسکو می باشد . برج گنبد قابوس - کمانچه - جنگل های هیرکانی و دو تار آثار ثبتی استان گلستان هستند

برج گنبد قابوس

کمانچه

برج گنبد قابوس

جنگل های هیرکانی

دو تار

دو تار

کمانچه

جنگل های هیرکانی

گلستان نگارستان ایران

پایتخت طبیعت گردی ایران گلستان رنگین کمان اقوام راوی دستان خلاق زنان روستا گلستان پایتخت فرهنگی ایران

گالری عکس

گالری عکس

گالری فیلم

گالری فیلم

اینستاگرام

اینستاگرام

تلگرام

تلگرام

Introducing Cities Of Golestan Province

سفرنامه راهنمایان گردشگری

برج گنبد قابوس

گنبد قابوس به عنوان اولین اثر تاریخی در فهرست آثار یونیسکو به ثبت رسیده است . این اثر در سال 1398 به شماره ثبت 1254 ثبت گردیده است .

اطلاعات بیشتر

کمانچه

گنبد قابوس به عنوان اولین اثر تاریخی در فهرست آثار یونیسکو به ثبت رسیده است . این اثر در سال 1398 به شماره ثبت 1254 ثبت گردیده است .

اطلاعات بیشتر

جنگل های هیرکانی

گنبد قابوس به عنوان اولین اثر تاریخی در فهرست آثار یونیسکو به ثبت رسیده است . این اثر در سال 1398 به شماره ثبت 1254 ثبت گردیده است .

اطلاعات بیشتر

دوتار

گنبد قابوس به عنوان اولین اثر تاریخی در فهرست آثار یونیسکو به ثبت رسیده است . این اثر در سال 1398 به شماره ثبت 1254 ثبت گردیده است .

اطلاعات بیشتر

آبشارها سرزمین گلستان

زیبایی جنگل های دیدنی استان گلستان، با وجود آبشارهایی که در خود دارد، دو چندان می شود. با نگاهی به جغرافیای طبیعی این جنگل ها میتوان گفت ، تقریبا همه جای استان گلستان از وجود آبشارهایی بهره مند است

برای دیدن آبشارها اینجا کلیک کنید

بروشور راهنمای گردشگری استان گلستان

تلفن های ضروری

اطلاعات تماس 118
اروژانس 115
نیروی انتظامی 110
آتش نشانی 125
رسیدگی به تخلفات صنفی 124
هلال احمر 147
دبیرخانه ستاد سفرهای نوروزی 2261800-2244350
ستاد حوادث غیرمترقبه 4480145
مراکز اسکان مسافران 2253390
هواشناسی 4480230-5
روابط عمومی سازمان گردشگری استان گلستان 32266644
دانلود بروشور راهنمای گردشگری استان گلستان

گرگان

جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام

هر ساله با حضور گروه های موسیقی, صنایع دستی, سوغات از سراسر ایران و با استقبال سیل عظیم مشتاقان به مدت چهار روز برگزار میشود

گنبد کاووس

هر ساله با حضور گروه های موسیقی, صنایع دستی, سوغات از سراسر ایران به مدت چهار روز برگزار میشود

رامیان

این جشنواره هر ساله در شهرستان رامیان برگزار میشود . اجرای موسیقی سنتی، برگزاری مسابقه‌های شاد و متنوع، برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی و محصولات توت‌فرنگی و غذایی این روستا از برنامه‌های این مراسم بود.

جشنواره توت فرنگی

جشنواره اسب اصیل ترکمن

کلاله

جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن هر ساله در مراتع سرسبز و زیبای روستای صوفیان شهرستان کلاله برگزار میشود. این جشنواره با هدف شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیک اسب ترکمن، تقویت اقتصادی پرورش دهندگان اسب و توسعه صنعت گردشگری و جذب توریست برگزار میشود

گرگان

این جشنواره با برنامه‌هایی چون برگزاری مسابقات عکس و فیلم کوتاه، دوچرخه‌سواری و رالی خانوادگی، تور گرگان گردی و تور بافت قدیم شهر، بازی‌های بومی و محلی و ورزش باستانی، جشنواره رب کندوس(ازگیل وحشی) و جشنواره غذا انجام میشود و همچنین برپایی غرفه‌های جانبی و ارایه غذاهای محلی از جمله برنامه‌های جنبی این جشنواره است

جشنواره پائیز هزار رنگ

صنایع دستی استان گلستان

صنایع دستی استان گلستان به سبب برخورداری از ویژگی ها و مزیت های خاص این منطقه، همچنان پابرجا و زنده باقی مانده است. این استان از دیرباز به سبب داشتن تنوع قومیتی، اقلیمی، و با وجود منابع طبیعی و رونق فعالیت های کشاورزی و دامداری، زمینه مناسبی برای تولید صنایع دستی گوناگون داشته است. وجود اقوام مختلف در استان گلستان، نقش پر رنگی را در رونق صنایع دستی این منطقه ایفا نموده است . وجود اقوام مختلف و اشتیاق آنها به هنر صنایع دستی باعث ایجاد تنوع محصولات مختلف صنایع دستی در این استان را فراهم نموده است .

از معروفترین شاخص های صنایع دستی این استان می توان به ابریشم بافی – جاجیم – چوغا- ساخت ساز دو تار – نوار بافی ترکمن – نوار بافی کتول – زیورآلات ترکمن – سوزندوزی ترکمن – قزاق دوزی – سوزندوزی شاهکوه – نمدمالی – شیشه جرجان – پلاس بافی – لباس محلی گلستان – قالی و قالیچه – مسگری – پوستین دوزی – آلاچیق سازی – سفال استرآباد و زین سازی اشاره نمود .

زیورآلات ترکمن

جاجیم بافی

سوخت نگاری روی چوب

حصیر بافی

خراطی

لباس سنتی

نمد

نگارگری

لباس ترکمن

شیشه سنتی

قلم زنی فلز

سوزن دوزی ترکمن

سوزن دوزی ترکمن

تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

 طولانی ترین دیوار آجری جهان

دیوار بزرگ گرگان طولانی ترین اثر معماری ایران باستان (به طول 200 کیلومتر) بعد از دیوار چین (به طول 6000 کیلومتر)

و لمیز آلمان (به طول 548 کیلومتر) به عنوان سومین دیوار دفاعی دنیا نام برده شده است .

این اثر یکی از بارزترین آثار معماری دشت گرگان از دریای کاسپی شروع و تا ارتفاعات نیلی کوه جنگل گلستان در محدوده ی شهرستان کلاله امتداد دارد. به نام های سد انوشیروان، سد اسکندر، سد فیروز ، قزل آلان (مار سرخ) مشهو.ر است. در طول این دیوار 40 قلعه وجود دارد که با پلان چهار ضلغی احداث شده اند. زمان ساخت دیوار تاریخی گرگان به ساسانیان می رسد.

کشتی میاوندی
این ورزش از قدمت سه هزار ساله برخوردار است و ورزشی است دو نفره که کشتی گیران با گرفتن شال یکدیگر به رقابت می پردازند. رقابت های این رشته عموماً در مراسم آئینی جشن خرمن، عروسی ها، ختنه سورانی ها و مناسبت های مذهبی و ملی و در میدان گاه های تاریخی و زیارتی برگزار می گردید.
ماش پتی
خورشت ماش پتي از جمله غذاهاي سنتي شهرستان گرگان و روستاي اطراف از جمله روستاي زيارت، نومل،کلاجان سادات و قاجار و… است. اين غذا به دليل وجود ماش، به اين نام مصطلح شده است و غالباً با کوکوي تخم مرغ سرو ميشود.
نخودپلو
نخودپلو از جمله غذاهای سنتی شهرستان گرگان و روستای اطراف است. این غذا به دلیل وجود نخود، به این نام مصطلح شده است و غالباً با بورانی اسفناج سرو می¬شود. این غذا در مراسمات خاص از جمله مراسم عروسی به جهت پذیرایی از میهمانان پخت می¬شود.
مراسم دسته چوبي در بافت قدیم گرگان
یکی دیگر از مراسم ایام شهادت امام حسین (ع) «دسته چوبی» در گرگان است که شب دوازدهم ماه محرم مصادف با روز سوم شهادت امام حسین(ع) برگزار می‌شود و مردم از بعضی محلات قدیم گرگان مانند سبزه مشهد، سر پیر، دباغان و میخچه گران با دسته چوبی عازم محلات دیگر می‌شوند.

دانلود اپلیکیشن نگارستان

با دانلود اپلیکیشن نگارستان (اپلیکیشن گردشگری استان گلستان) به راحتی می توانید به تمامیه جاذبه های گردشگری, میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گلستان دسترسی داشته باشید .

Google Play
App Store

Download our
podcasts app.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla fermentum enim nec velit lobortis, quis imperdiet nulla mollis. Etiam ut libero ipsum.

Google Play
App Store