امروز سه شنبه 01 آبان

کد سیتی | پایگاه تخصصی آموزشی کشور | دانلود فیلم های آموزشی به زبان فارسی

دسته بندی گروه های آموزشی
دانلود فیلم های آموزشی فارسی
رسانه های فارسی زبان
دانلود فیلم های آموزشی فارسی
رسانه های انگلیسی زبان
دانلود فیلم های آموزشی انگلیسی
جدیدترین فیلم های انگلیسی
آرشیو فیلم های آموزشی زبان اصلی
خرید پستی فیلم های آموزشی فارسی
فروشگاه کد سیتی
آموزش #C - مقدماتی آموزش برنامه نویسی C آموزش PHP
آموزش #C - متوسط آموزش برنامه نویسی Java آموزش Python - مقدماتی
آموزش #C - پیشرفته آموزش SQL Server - مقدماتی آموزش Python - تکمیلی
آموزش #C - تحت شبکه آموزش SQL Server - تکمیلی دروس Python - ربات تلگرام
آموزش #C - گزارش گیری آموزش برنامه نویسی ++C - مقدماتی آموزش Python - الگوهای طراحی
آموزش #C - روش سه لایه آموزش برنامه نویسی ++C - تکمیلی آموزش Python - فریمورک Django
آموزش های رایگان تبلیغات دیجیتال هوشمند استخدام در فرادرس

عضویت در گروه کد سیتیارسال جدیدترین مطالب آموزشی به ایمیل شما فقط با عضویت رایگان در گروه کد سیتی
شما نیز هم اکنون به جمع یکی از بزرگترین گروه های علمی در کشور شوید

مزایای عضویت در گروه کد سیتی
 • دریافت جدیدترین مجله های علمی
 • دریافت جدیدترین اخبار روز دنیا
 • دریافت جدیدترین فیلم های آموزشی فارسی و خارجی
 • دریافت جدیدترین کتابهای الکترونیکی فارسی و خارجی
 • دریافت جدیدترین پروژه های کد سیتی و پروژه های دانشجویی
 • دریافت جدیدترین و بروز ترین نرم افزارهای روز دنیا
 • آشنایی با بزرگترین اساتید دانشگاه ها در ایران و سایر کشوها
 • دریافت جدیدترین مقالات دانشجویی از دانشگاه های معتبر ایران و سایر کشورها

با عضویت در خبرنامه کد سیتی , جدیدترین منابع آموزشی به ایمیل شما ارسال خواهد شد . برای این منظور کافیست ایمیل خود را وارد کنید

.

اعداد و حروف اختصاری روی لنز دوربین‌های عکاسی به چه معنا هستند

توسط : codecity / پست شده در : چهارشنبه 29 آذر 1396 14:06
 اخبار فن آوری | اخبار آی تی | اعداد و حروف اختصاری روی لنز دوربین‌های عکاسی به چه معنا هستند

با سلام خدمت شما کاربران عزیر وب سایت کد سیتی . در این پست از این وب سایت خبر زیر را برای شما در نظر گرفته ایم .

اگر تا به حال از نزدیک به یک لنز دوربین عکاسی دقیق شده باشید، با تعداد زیادی از اعداد و حروف اختصاری روبرو می‌شوید. این کلمات و اعداد و ارقام برای هر کاربری گیج کننده است.

بسیاری از کاربران هنگام خرید یک دوربین عکاسی با دیدن اعداد روی لنز دوربین‌های عکاسی گیج شده و قید خرید دوربین عکاسی حرفه‌ای را می‌زنند. به نظر می‌آید راه ساده‌تر استفاده از تلفن هوشمند برای عکاسی است. اما کیفیتی که از لنزها و دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای به دست می‌آید ارزش یادگیری این پیچیدگی‌ها را دارد. در این یادداشت کدسیتی، درباره همه آن اعداد و ارقام و یا همان ویژگی‌های لنز نوشته‌ایم. با کدسیتی همراه باشید تا یک‌بار برای همیشه اعداد روی لنز دوربین‌های عکاسی را فرابگیرید.

دیافراگم

دیافراگم یا Aperture یک لنز مشخص می‌کند که چه میزان نور به سطح سنسور دوربین برخورد کند. معمولاً بر روی لنزها بازترین دیافراگم با واحدی که با f مشخص می‌شود نمایش داده می‌شود. بسته به لنز میزان دیافراگم یک لنز می‌تواند گستره وسیعی را شامل شود. به‌طور مثال اگر بازترین دیافراگم شما 2.8 باشد، این عدد به‌صورت f/2.8 و یا 1:2.8 نمایش داده می‌شود.

نکته: هرقدر دیافراگم بازتر باشد عدد آن کوچک‌تر و هرقدر بسته‌تر باشد عدد آن بزرگ‌تر است. به‌طور مثال f/1.4 به‌مراتب بازتر از f/22 است.

در برخی لنزها که با فاصله کانونی متغیر عرضه می‌شوند و اصطلاحاً به آن‌ها لنز زوم گفته می‌شود، بازترین دیافراگم وایدترین حالت آن‌ها با بازترین دیافراگم تله‌ترین حالت آن‌ها متفاوت است. به‌طور مثال در لنز بالا که 70-300 است، در فاصله کانونی 70 بازترین دیافراگم f/4.5 و در فاصله کانونی 300 بازترین دیافراگم f/5.6 است. در فاصله کانونی‌های میانی نیز به‌تناسب بازترین دیافراگم تغییر می‌کند. هرقدر دیافراگم بازتری در اختیار داشته باشید، قادر خواهید بود در محیط‌های تاریک‌تر با دردسر کم‌تر عکاسی کنید. علاوه بر این دیافراگم بازتر، باعث کاهش عمق میدان شده و باعث ایجاد جلوه‌هایی در عکس می‌شود که به «بوکه» معروف است. امروزه بوکه به‌عنوان گونه‌ای از عکاسی شناخته می‌شود.

فاصله کانونی

فاصله کانونی لنز همان طول لنز است و به لحاظ علمی فاصله مرکز لنز تا سنسور است. فاصله کانونی لنزها را با واحد میلی‌متر نمایش می‌دهند. هرقدر فاصله کانونی یک لنز کمتر باشد، تصویر بازتر و گسترده‌تری بر روی سنسور ایجاد می‌کند. هرقدر فاصله کانونی لنز بیشتر باشد، تصویر بسته‌تر و محدودتری بر روی سنسور ایجاد می‌کند.

به‌طورکلی لنزها را بر اساس فاصله کانونی آن‌ها به 3 دسته واید، نرمال و تله‌فتو تقسیم می‌کنند. البته دسته‌های فرعی فیش آی و سوپر تله‌فتو نیز هستند که کاربرد کمتری دارند. قرار دادن یک لنز در این دسته‌ها، علاوه بر فاصله کانونی به‌اندازه سنسور آن نیز مربوط است. به‌طورکلی در دوربین‌های DSLR به لنزهای 18 تا 35 واید، از 35 تا 70 نرمال و از 70 به بالا تله‌فتو می‌گویند. این دسته‌بندی اعتباری است و اعلام عدد دقیق برای آن‌ها سخت‌گیرانه است. فاصله کانونی لنزها را معمولاً در کنار دیافراگم آن‌ها می‌نویسند.

قطر لنز

بر روی لنز می‌توان فیلترهای مختلفی سوار کرد. ازجمله فیلترهای رنگی و یا فیلترهایی با جلوه‌های خاص. برای نصب فیلتر بر روی لنز خود باید قطر آن را بدانید. قطر لنز در کنار علامتی به شکل Ø و با واحد میلی‌متر مشخص می‌شود. البته در اینجا منظور از قطر لنز، قطر قسمت دهانه جلویی لنز که قابلیت نصب فیلتر را دارد است.

فوکوس خودکار (automatic) یا دستی (manual)

فوکوس خودکار (فارغ از اینکه فناوری لنز شما چقدر پیشرفته باشد) به شما اجازه می‌دهد به‌سادگی بر روی سوژه موردنظر خود فوکوس کنید، بدون اینکه مجبور باشید حلقه فوکوس را بچرخانید. اگر روی یک لنز قسمت قابل‌تغییر دوحالته و با نوشته AF/MF مشاهده کردید، به معنی آن است که از طریق آن سوئیچ قادر خواهید بود حالت فوکوس را بر روی خودکار و یا دستی قرار دهید. AF به معنی فوکوس خودکار و MF به معنی فوکوس دستی است.

حالا که با علائم لنز درحال آشنایی هستید، بد نیست بدانید

حروف و ارقام اختصاصی برندهای مختلف

ویژگی‌های جذاب‌تر لنزها معمولاً به زبان خاص برندها بیان می‌شوند. بااینکه حروف اختصاری لنزها از برند به برند متفاوت است، اما فناوری استفاده‌شده در آن‌ها تقریباً یکسان است. به همین دلیل نباید فریب تفاوت حروف اختصاری لنزهای شرکت‌های مختلف را بخورید. در زیر اعداد روی لنز دوربین‌های عکاسی که اختصاصی برندهای مختلف هستند را مرور می‌کنیم.

لرزش گیر تصویر اپتیکالی

لرزش گیر اپتیکالی تصویر قابلیتی است که هم بر روی بدنه دوربین و هم بر روی لنزها تعبیه می‌شود تا از تأثیر نامطلوب لرزش دست بر روی تصویر بکاهد. لرزش گیر تصویر باعث وضوح بیشتر عکس‌ها به‌خصوص هنگام استفاده از دیافراگم‌های باز می‌شود.

حروف اختصاری لرزش گیر تصویر اپتیکالی در لنزهای شرکت‌های مختلف به شرح زیر است:

سونی: OSS (Optical SteadyShot)

نیکون: VR (Vibration Reduction)

کانن: IS (Image Stabilization)

سیگما: OS (Optical Stabilization)

لنز سنسورهای فول فریم

سنسورهای فول ‌فریم بزرگ‌تر از باقی سنسورهای رایج بوده و به دلیل بزرگی نور بیشتری به خود جذب می‌کنند. سنسورهای فول فریم اغلب کیفیت بیشتری داشته و در محصولات حرفه‌ای‌تر و گران‌تر استفاده می‌شوند.

همه لنزها قابل‌استفاده بر روی دوربین‌های فول فریم نیستند. برخی دوربین‌های فول ‌فریم قادر به پشتیبانی از لنزهای هاف فریم هستند، اما قطعاً هنگام استفاده محدودیتی‌هایی را به همراه دارند. لنزهایی که به‌صورت اختصاصی برای دوربین‌های فول ‌فریم ساخته می‌شوند معمولاً گران‌تر از نسخه‌های هاف‌ فریم خود هستند.

در زیر حروف اختصاری لنزهای فول فریم در مارک‌های مختلف را می‌بینید:

سونی: FE (بدون آینه)

نیکون: FX

کانن: EF

سیگما: DG

لنز سنسورهای هاف ‌فریم

همان‌طور که پیش‌تر گفتم، دوربین‌های هاف‌ فریم نیز لنزهای مخصوص به خود را دارند. این لنزها قیمتی ارزان‌تر از نسخه‌های فول فریم خوددارند و با توجه به ارزان‌تر بودن دوربین‌های هاف‌ فریم، درمجموع برای کاربران غیرحرفه‌ای مقرون به‌صرفه‌تر هستند.

حروف اختصاری لنزهای مخصوص دوربین‌های هاف‌ فریم شرکت‌های مختلف را در زیر می‌بینید:

سونی: E (بدون آینه)

نیکون: DX

کانن: EF-S

سیگما: DC

فوکوس خودکار مجهز به موتور التراسونیک

لنزهایی که برای فوکوس خودکار خود مجهز به موتور التراسونیک هستند، به‌مراتب سریع‌تر از سایر لنزها قادر به فوکوس بوده و می‌توانند سوژه را ساده‌تر در محدوده فوکوس حفظ کنند. لنزهای مجهز به موتور التراسونیک قیمت بسیار بیشتری نسبت به لنزهای دیگر دارند.

حروف اختصاری لنزهای مجهز به موتور التراسونیک به شرح زیر است:

سونی: SSM

نیکون: SWM

کانن: USM

سیگما: HSM

لنزهای ممتاز (Professional-Grade)

لنزهای ممتاز لنزهایی به‌مراتب دقیق‌تر و مستحکم‌تر از لنزهای معمولی هستند. این لنزها مجهز به شیشه‌های باکیفیت‌تر و موتور فوکوس خودکار سریع‌تر هستند و اغلب ضدآب و ضد گردوغبار هستند. لنزهای ممتاز معمولاً برای دوربین‌های فول فریم ساخته می‌شوند.

حروف اختصاری لنزهای ممتاز شرکت‌های مختلف به شرح زیر است:

سونی: G

نیکون: یک حلقه طلایی‌رنگ دور لنزهای ممتاز نیکون وجود دارد.

کانن: L

سیگما: EX

لنزهای Low Dispersion

این لنزها طوری طراحی‌شده‌اند که خطای chromatic aberration یا همان انحراف رنگی در آن‌ها کمتر است. خطای انحراف رنگی باعث کاهش وضوح عکس می‌شود و معمولاً خود را در لبه‌های سوژه نشان می‌دهد. این خطا از طریق نرم‌افزارها نیز تا حدودی قابل اصلاح است. بسیاری از کاربران عادی حتی متوجه این خطا در عکس‌ها نمی‌شوند. لنزهای Low Dispersion این خطا را به میزان زیادی کاهش داده و باعث وضوح بیشتر در عکس می‌شوند.

لنزهای Low Dispersion شرکت‌های مختلف با حروف اختصاری زیر مشخص می‌شوند.

سونی: ED

نیکون: ED

کانن: ED

سیگما: APO


حالا شما با تمام اعداد روی لنز دوربین‌های عکاسی آشنا شدید. می‌توانید به یک فروشگاه دوربین عکاسی رفته و با خیال راحت لنزها را بررسی کنید و لنز موردنظر خود را پیدا کنید. بدون اینکه از فروشنده مغرور درخواست کمک کنید می‌توانید اعداد روی لنز دوربین‌های عکاسی را بخوانید و آن‌ها را رمزگشایی کنید.

راهنمای دانلود فیلم ها و کلیپ های آموزشی سایت :
تنها اعضای ویژه سایت می توانند از فیلم های آموزشی سایت استفاده کنند . برای عضویت ویژه تنها لازم است در سایت عضو شده و در قسمت اکانت VIP اقدام به افزایش اعتبار کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه عضویت اینجا کلیک کنید .

ورود به سایت | ثبت نام در سایت
 • 1- حتما از نرم افزار Internet Download Manager برای دانلود فایل ها استفاده کنید .
 • 2- بعد از دانلود , با استفاده از نرم افزار Winrar فایل را از حالت فشرده خارج کنید .
 • 3- هنگام وارد نمودن پسورد عبارت www.codecity.ir را به صورت حروف کوچک تایپ نمائید .
 • 4- برای نمایش فیلم ها می توانید از نرم افزار هایی مانند Km Player , VLC Player یا Media Player Classic استفاده کنید .

آموزش روتوش و میکاپ تصاویر به سبک حرفه ای در فتوشاپ ۲۰۱۷ با کمک پنل ویژه

توسط : codecity / پست شده در : 1499312429
آموزش روتوش و میکاپ تصاویر به سبک حرفه ای در فتوشاپ ۲۰۱۷ با کمک پنل ویژه

پنل حرفه ای روتوش ابزاری است که امکانات یک روتوش حرفه ای و بی نقص را با ابزار مرتبط فتوشاپ برای شما فراهم می کند، تکنیک های حرفه ای روتوش را با میانبرهای ایجاد شده توسط این نرم افزار براحتی قادرید به تصاویر دلخواه خود اعمال نمایید و در یک کلام آموزش روتوش و میکاپ را به روش حرفه ای ها بیاموزید.
در این پنل حرفه ای ترین متدهای روتوش در فتوشاپ و کارها در قالب یک دستور ساده اجرا می شود و شما تنها ویرایش های شخصی خود را اعمال می کنید.ادامه مطلب / دانلود
ارسال نظر